Странице

понедељак, 21. септембар 2015.

Pascal i OOP

Prosto receno OOP ili ti objektno orijentisano programiranje jeste programiranje u kome se konstrukcija softwera sastoji od objekata koji se  uzimaju za osnovu. Sad ne bih da smaram sa detaljima u vezi OOP jer to nije tema ovog teksta, a sta je tema ovog teksta saznacete u nastavku.


Dakle postoji dosta programskih jezika, ali danas cu nesto reci o Pascalu. Programski jezik Pascal  je nastao 1974. godine, a ime je dobio po matematicaru i filozofu Blezu Pascalu. Pascal se koristi za ucenje strukturnog programiranja i obuku mladih programera pogotovo onih koji planiraju da rade sa jezikom C. Pored te namene u danasnje vreme mnoge aplikacije za Windows se prave u Pascalu to jest u OOP Pascalu naravno mnogi ga nazivaju i Delphi po razvojnom okruzenju, tacnije razvojem Pascala i prelaskom na OOP bilo je potrebno napraviti i kompajler koji ce biti u mogucnosti da sve to na neki nacin podrzi i prevede na kompjuterski razumljiv jezik, tu na scenu stupa Delphi kao razvojno okruzenje tj IDE i GUI  koji je razvijen od istog tima koji je razvijao i Pascal.

Mozda nemate pojma sta su to IDE i GUI, ali i ne morate da znate kad procitate tekst do kraja znacete. IDE ili vam Integrated Development Environment  jeste softver koji sluzi da kod koji programer napise izgradi kao fajl, prevede na jezik racunara i pomogne programeru u ispravljanju gresaka u kodu. GUI ili graphical user interface jeste program sa radnim okruzenjem kao sto vecina vas poznaje tipa word , skajp i tome slicno, ustvari taj izgled programa jeste GUI. Delphi jeste u stvari RAD to jest rapid application development sto u prevodu bi bilo da je Delphi razvojno okruzenje koje sluzi za brzu i jednostavniju izradu programa sa GUI-em. Iako vecina koristi Delphi kao okruzenje za pisanje i pravljenje GUI programa u OOP Pascalu, meni  draze softversko resenje jeste LAZARUS koje je skoro identicno Delphiju, Lazarus mozete preuzeti putem interneta besplatno i sto je najbitnije LAZARUS je OPEN SOURCE takodje Lazarus je kompatabilan i sa Linux kernelom tako da ga i Linux korisnici mogu koristiti za pisanje Pascal koda.


Нема коментара:

Постави коментар